קרן הכרמל (מוחרקה)

מנזר הנזירים הכרמליים במוחרקה - ישראל

עברית

מידע למבקרים

שעות פתיחה:
כל יום מ 9:00 עד 17:00


המנזר סגור בימים:
חג המולד, יום כיפור, שישי הטוב ושבת הקדוש (שני ימים לפני חג הפסחא), חג הפסחא - יום ראשון

למידע נוסף נא ליצור איתנו קשר

ברוכים הבאים

מבקרים יקרים

ברוכים הבאים לאתר המוחרקה Muhraqa.org
אנו מקווים שדרך אתר זה תצליחו להכיר את המוחרקה, מקום קדוש שמבקרים בו מכל העדות: נוצרים, מוסלמים, יהודים ודרוזים.
אנו מוכנים לקבלת הצעות מכם, אתם מוזמנים לשל וח לכתובת
muhraka2000@hotmail.com

 

:צור קשרמפת המוחרקה - מפת הדרך

קרן הכרמל (מוחרקה)

   המקום הנקרא "מוחרקה" – פירוש המילה בערבית "מקום התבערה" – מוכר כבמת קרבנו של אליהו הנביא. הוא שוכן בקצהו הצפון – מזרחי של הר-הכרמל ומשקיף על עמק יזרעאל, גובהו 482 מ', 27 ק"מ מרוחק מחיפה, 13 ק"מ ממגידו.

    המאורע מסופר במקרא בצורה חזיונית ודרמטית. המחבר מתאר את מאבקו של אליהו נגד איזבל בת מלך הצידונים, אשתו של אחאב, מלך ישראל, אשר ניסתה להכניס את הפולחן של ה"בעל" במלוכה הצפונית. הנביא התקומם נגד המלכה, נלחם בעוז ואותות משמיים אחרי שחוסלו רוב נביאי ישראל.

    אליהו דורש מאחאב לקבץ את העם ואת נביאי הבעל על הר-הכרמל לשם התמודדות בינו לבינם (מלכים, א', י"ה – כ"א).

    אליהו ונביאי הבעל בנו מזבחות וערכו עליהם קרבנות – וקראו איש איש לאלוהיו להוריד אש על הקרבנות, ה"בעל" לא נעתר לנביאיו אף שהפצירו בו כל היום. אז התפלל אליהו לה', ו"תיפול אש ה' ותאכל את העולה ואת העצים ואת האבנים ואת העפר ואת המים" (י"ח, ל"ח). אחרי שנוכח העם, כי "ה' הוא האלוהים", ציווה להם אליהו לתפוס את נביאי ה"בעל". "ויתפוסם ויורידם אל נחל קישון וישחטם שם" (י"ח, מ').

    הנס והעדות הזאת, היחידה במינה, לקיום אלוהים אחד, נחרטה בלב הדורות. עם התנ"ך היא הוכנסה לדת הנצרות ודרך הקוראן לדת האיסלם. לפי המסורת של כל שלוש הדתות קרה הדבר בקרן הכרמל.

    כשאתה עומד על מרפסת הבניין ומסתכל על הנוף המשתרע לפניך, מראש הנקרה, החרמון, דרך הגליל כולו, גבעות הגעש של רמת הגולן, התבור, הגלעד, הרי הגלבוע ושומרון, עד לשרון וחולות קיסריה, גם אתה נוטה לקבל את הגרסה, כי המקום ראוי למאורע מסוג זה.

    רבי בנימין מטולדה (1165) מזכיר בתולדות נסיעותיו את המזבח של אליהו על הר-הכרמל. ר' יעקב מפריס אף הוא ביקר במקום. שניהם מאשרים את קיומו של מבנה עתיק, בנוי 12 אבנים, לזכר מזבחו של אליהו, לפי גרסה אחת.

    נוצרים רבים, ביניהם נזירים כרמליים וכמו כן נוסעים אחרים, החל מהמאה ה - XVII מאשרים את העובדה. בין השנים 1770 – 1850 נעלמו אבני המזבח. בשטח בו נמצאת הכנסייה הנוכחית היה פעם בית תפילה מוסלמי קטן, ר' יעקב מפריס (1228) מסר כי תושבי הסביבה המוסלמים מרבים לבקר בו ולהדליק נרות לכבוד הנביא.

    המבנה אשר הוקם כפי הנראה, קודם לתקופה הצלבנית, במרוצת הזמן נהרס. אחרי שמסדר הכרמלים רכש את השטח, הוקם הבניין הנוכחי במקומו בשנת 1883. חדר התפילה שופץ בשנים האחרונות והוקם בו מזבח מ- 12 אבנים לזכר 12 שבטי ישראל כדברי המקרא. על קירותיו הוצבו כתובות קרמיקה המספרות על המאורע.

    בשביל הנחש המוליך אל הכביש חיפה – מגידו שני מקורות מים: ביר-אל-מוחרקה ומתחתיו ביר-אל-מנסורה, מקורות אפשריים של מי הקורבן. בחירבת-אד-דאוואב, הסמוך למקום החנייה, נגלו שרידים מהתקופה הביזנטית. הרחק יותר כ- 3 ק"מ מערבה, שרידים ביזנטיים המעידים על קיומו של ישוב יהודי גדול במקום, קרוי "סומקא" בערבית.

    אין זה מן הנמנע שקירבת מקום קורבן אליהו גרמה בתקופת המשנה להתיישבות יהודית תוססת בסביבה.